Not a developer? Go to MovableType.com

Plugin and Theme Directory

Entry to Page Converter v1.0

By Mark Carey
Posted October 30, 2007, in Utilities.

Details

Entry To Page Converter is a plugin for Movable Type 4 that enables you to convert Entries into Pages.

Pages are a new feature in MT4 that you can use to create pages that are not really "entries." In previous versions of Movable Type, many people used entries for such pages. Now that MT4 has "pages," you can use this plugin to easily convert those old entries into pages. By the way, you can also do the reverse, convert Pages into Entries.

Compatibility

Movable Type versions: 4.3


Back

28 Comments

Byrne Reese on July 15, 2008, 3:13 p.m. Reply

Mark - can this plugin do the reverse? Convert pages into entries?

Mark Carey on July 15, 2008, 3:19 p.m. Reply

Byrne, as the last sentence above says, “By the way, you can also do the reverse, convert Pages into Entries”.

Mihai Bocsaru on February 5, 2011, 10:55 a.m. Reply

I’ve used this plugin from Mark in both sides and it worked like a charm.

What is nice about it is, as he is also mentioning above, that you would convert entries to pages, but also pages to entries, which makes reorganizing projects a breeze.

Kind Regards, Mihai Bocsaru

michael webster on March 24, 2012, 8:39 a.m. Reply

 1. Do you need to 301 the entry?
 2. Do the comments also follow?
 3. Does it work with MT 5.+?

Mark Carey on March 24, 2012, 4:57 p.m. Reply

Hi Michael,

 1. Manually adding a 301 redirect is probably a good idea. Once the conversion has taken place, the published URL will be based on the template mapping for that type (Entry or Page).

 2. Yes, comments are moved with the Entry or Page.

 3. Possibly, I haven’t tested it on MT5+. Its quite possible that it could “just work”, but I am not sure.

hivy

hivy on April 25, 2017, 2:54 p.m. Reply

thanks a lot for the plugin. just what i was looking in order to make my website more user friendly. by the way would you mind checking it out and sharing your opinion on how it looks and whether something should be changed. will appreciate it.oh. and here is the link my paper rater.

milan

milan on May 29, 2017, 11:47 a.m. Reply

Recently I am in search of a converter that converts entries into pages. I have experiences with the previous version of this movable type 4 and knew some of its disadvantages. Hope that the new plug in will solve all these problems and I am eagerly waiting for its launch. arcade rentals

drake

drake on August 2, 2017, 12:02 a.m. Reply

Well! I have no knowledge about it as you have discussed on it, but read about it on the web where this kind of information is present on the web even there someone has shared about life experience degrees from accredited universities and online education that is easy to each one and easy to enroll in an online institute without any problem.

milan

milan on August 3, 2017, 12:16 p.m. Reply

I really loved this site because it introduces lots of plug-in that are necessary for our day to day use. Through this article I came to know about this page converter plug-in. Please update more features of this plug in. wholesale android tablets free shipping

Merlin John

Merlin John on October 30, 2017, 11:30 a.m. Reply

The plugin that helps to convert entries into pages found to be interesting and I hope this will be useful plugin to many. I would like to know the feedback of some people who use this and then will try the same. Thank you so much for this wonderful share. browse this site

grekko23

grekko23 on February 13, 2018, 4:48 p.m. Reply

Alot of blogs I see these days don’t really provide marka tescil, that I’m interested in, but I’m most definately interested in this one. Just thought that I would post and let you know. Nice! thank you so much! Thank you for sharing. Trademark, Patent Registration and protection options for all domestic and international design registration, recent developments and news, Turkey and globally, changing legislation and they brought, legal interpretations and opinions. marka tescil, Patent Tescil ve Tasarım Tescil için yurtiçi ve yurtdışı tüm koruma seçenekleri, son gelişmeler ve haberler, Türkiye ve Global ölçekte değişen mevzuatlar ve getirdikleri, hukuki yorum ve görüşler. Tpe Marka Sorgulama Marka Tescil Sınıfları Madrid Protokolü Dünya Patent Sorgulama isim hakkı sorgulama Patent Araştırma patent sorgulama
marka sorgulama sitesi marka sorgulama marka tescili patent alma It is very nice to see such studies about patent tescil

https://twitter.com/tmindeks ">Marka Tescil twitterPatent attorneys work in various ways, utilizing an assortment of procedures. You can’t sensibly anticipate that a Marka">https://www.facebook.com/tmindeks”>Marka Tescil facebook patent lawyer will change to meet your requests. I get individuals disclosing to me that they would prefer not to impart by means of email, they don’t utilize Marka Tescil and they lean toward phone and composed correspondence. My reaction is to state “that is fine, yet Marka">https://www.reddit.com/user/grekko23”>Marka Tescil reddit I would prefer not to work with you and won’t work with you.” By layering on requests you can influence Marka">https://tr.pinterest.com/onurkaraaslan/”>Marka Tescil pinterest working with you to take additional time, cost increasingly and prompt wasteful aspects and unnecessary duplication of work. That costs additional, confounds matters Marka">https://plus.google.com/u/0/112191057936375373509”>Marka Tescil Google+ and prompts blunders. Choosing a patent lawyer is exceptionally individual and working with somebody who is in agreement with you is essential. Pick somebody who you coordinate well with, yet do understand a few requests will close entryways with a few, which may not be to your greatest advantage. Marka Tescil nesara

“aynı ırmakta iki defa yıkanılmaz” diyen efesli,, “dün, dünde kaldı cancağazım, bugün yeni şeyler söylemek gerek” diyen romalı celal’in karşısında, “kıyas kapısı kapanmıştır” diyene yaslanan, yeni bir şey söyleyene “icat çıkarma”, “eski köye yeni adet getirme” ya da “sen ne diyorsun lan değişik” diye tepki veren, 1400 yıl önceye takılıp kalmış, değişimden, değişimi yönetemediği, yönetemediği için de muhtemelen toplumda pozisyonunu kaybedeceğinden ölesiye korkan, toplum ve yönetim ile yeniyi ya da markayı yaratmak nâmümkün. Turquality adına En İyi Marka Yaratma Projesi ödülünü alan Turquality Çalışma Grubu Başkanı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Ziya Altunyaldız, Turqualitynin bugün geldiği noktada Türkiyenin markalaşma atağında önemli bir kilometre taşı olarak yerini aldığını söyledi. Bir toplantıda olduğunuzu düşünün ve birçok katılımcı var her biriyle el sıkıştınız ve isimlerinizi söylediniz insan beyni doğuştan gelen bir alışkanlık ile karşıdakinin iyi veya kötü olduğuna 3-4 saniye içinde karar verir, bu kararı verirken ise aklında kalan isimleri iyi hanesine yazmaya alışkındır. Müşteri kendisiyle aynı değerleri ve düşünceleri barındırdığını düşündüğü için bir markayla duygusal olarak bağ kurduğunda, bu durum şirkete daha yüksek satış rakamları ve pazarda farklılaşmasını sağlayacak daha büyük bir marka algısı getirir.

Hatta bugün birçok kurumsal marka küçük işletmeleri desteklemeyi tercih eden müşterilere seslenebilmek için daha çok küçük bir şirketmiş gibi görünmeye çalışıyor. Ortaya koyacağınız bu ton marka sloganı, reklamlar, sitedeki ürün tanıtımları ve bunun gibi birçok alanda kendini aynı şekilde gösterebilmelidir. 12. Referans KuralıCoca-Cola, Hertz, Heinz, Visa ve Kodak kebdi kategorilerinde lider olarak kabulEdildiklerinden tüm referanslara lider markanız yoksa, en iyi stratejiniz, liderlik iddiası sürebileceğiniz yeni birkategori yaratmaktır.Örneğin bira, İşte bazı liderlik referansları;Lider BiraLight Birada LiderLider İthal BiraLider icebeer”Pahalı Biraların LideriLider mikro fermantasyonlu bira.

Şirketler için verileri seçmekten ok bu verileri var olan programlara ve gelecek işlere nasıl uyarlayacağı daha büyük bir mücadele alanıdır. Dijital işletmelere dönüşmek için teknolojiyi kullanmaya başlayan ve endüstri deneyimlerini, pazarlarını yeniden şekillendirmek için dijitalin gücü ile birleştirmeye odaklanan önde gelen şirketler, izmir marka tescil tek başlarına değil ekosistemler şeklinde çalışıp Biz Ekonomisi”ni yaratmak fark ve kâr yaratma alanında büyük potansiyel görünüyor. Örn: ürün faydaları, ürün veya organizasyon deneyimi, kişisel ödül olarak algılanabilecek faydalar, kendini ifade etme faydaları (örn: iphone kullanıcıları) gibi fonksiyonel yenilikler (inovasyon) ile sağlanır.

Bu yıl birincisi düzenlenen konferansta Interbrand Avrupa CEO’su Graham Hales, Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) Wuppertal Institute Proje Direktörü Cheryl D. Hicks, Sürdürülebilirlik İletişimi Ajansı Futerra’nın Murahhas Azası Jeff Melnyk, Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Satış ve Müşteri Geliştirmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Cem Tarık Yüksel, BSH Ev Aletleri Marka Pazarlama Direktörü Hakan Turalı, Vodafone Türkiye Marka ve Pazarlama Stratejisi Direktörü Bilge Çiftçi, Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Semra Sevinç ve birçok önemli isim daha yer alıyor. Avrupalı Türk Markalar Birliği Başkanı Mahiroğlu, marka yaratmak için hikayeye ihtiyaç olduğunu söyleyerek ‘Hikayede yöneten çok daha önemlidir’ dedi. TURQUALITY® adına “En İyi Marka Yaratma Projesi” ödülünü alan TURQUALITY® Çalışma Grubu Başkanı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Ziya Altunyaldız, TURQUALITY®’nin bugün geldiği noktada Türkiye’nin markalaşma atağında önemli bir kilometre taşı olarak yerini aldığını söyledi.

Görev alanına giren konularda ses getiren ve Türkiye genelinde ilk olarak gösterilen bir çok farklı ve yenilikçi çalışmaya imza atan Cesur, Bursa Halkla İlişkiler Derneği’nin üyesi olup çeşitli dönemlerde yönetim kurullarında yer almıştır.

milan

milan on March 1, 2018, 11:30 a.m. Reply

I am familiar with lots of plug-ins from this site and glad to know about this new page converter shared here. I am familiar with the earlier version and hope that this one will perform better than that. Nice to see the details regarding the plug-in over here. what is web development

john

john on March 28, 2018, 11:00 a.m. Reply

Wow i can say that this is another great article as expected of this blog.Bookmarked this site.. Rivercove Residences

johnb6174

johnb6174 on April 22, 2018, 12:32 p.m. Reply

Great post, you have pointed out some excellent points, I as well believe this is a very superb website. automatic catalog

johnb6174

johnb6174 on May 1, 2018, 8:08 a.m. Reply

The post is written in very a good manner and it contains many useful information for me. cryptocurrency converter calculator

johnb6174

johnb6174 on May 3, 2018, 5:26 a.m. Reply

Positive site, where did u come up with the information on this posting? I’m pleased I discovered it though, ill be checking back soon to find out what additional posts you include. Kiev Tıp

johnb6174

johnb6174 on May 4, 2018, 6:52 a.m. Reply

This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work bosna hersek üniversiteleri

muneer ahmed

muneer ahmed on May 5, 2018, 2:33 p.m. Reply

This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing blog that understand the value of providing a quality resource for free. olymptrade

milan

milan on May 8, 2018, 4:42 a.m. Reply

The post about the Entry To Page Converter proved to be a good read. I hope that the post will be helpful to many people facing issues with the converter program. Keep on sharing more and more useful posts like this. Thank you. https://www.thetripleplay.net/cheap-tv-providers.php

muneer ahmed

muneer ahmed on May 15, 2018, 7:56 a.m. Reply

Your blog provided us with valuable information to work with. Each & every tips of your post are awesome. Thanks a lot for sharing. Keep blogging karamba

muneer ahmed

muneer ahmed on May 27, 2018, 1:36 p.m. Reply

I am unquestionably making the most of your site. You unquestionably have some extraordinary knowledge and incredible stories.  iq option

john

john on May 30, 2018, 10:23 a.m. Reply

Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. Jewelry Consignment Shop Dallas

johnb6174

johnb6174 on June 19, 2018, 12:56 p.m. Reply

This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work!. texas appeal lawyers

hellenjos

hellenjos on July 7, 2018, 6:29 a.m. Reply

Page Converter v1.0 Can this be used to convert all the pages, or partial pages of PDF file to Word file? Will this support Adobe PDF 1.0 - 1.6 formats? Please share more details about the same. Thank you for sharing. hp printer not connecting

emilyseo

emilyseo on July 26, 2018, 2:12 p.m. Reply

making a standard store every month you’ll before long discover your reserve funds and premium profit beginning to include. Gala casino

hp online care

hp online care on September 11, 2018, 2:38 p.m. Reply

HP Printer Support Online Welcome to HP Printer Support Online for instant help and printer services. HP Online Care is one and only online support provider for hp devices. Let HP fix your devices online. Our certified technicain are available 24x7 for help and support. You are just a call away from our support team. Any hp product which is under warranty will be fixed Free of Cost without any charges online remotely.

 • hp printer support
 • Malcom Marshal

  Malcom Marshal on November 6, 2018, 2:11 p.m. Reply

  Keep your Facebook posts regular and consistent. People will look for new content from you when they check in on their Facebook page. If they don’t see it regularly, they’re likely to forget about you quickly. There are many businesses out there who do post regularly and those businesses are getting the attention of consumers. Make your business one of them.

  Digital Marketing Course in Chennai Digital Marketing Training in Chennai Digital Marketing Training Courses Digital Marketing Training Institute Best Online Digital Marketing Courses

  Leave a Comment